2019 mottosu: GERÇEK

Babakuş Yazarı Gülşah Çınar'ın Yazısı için Tıklayın

“Hava bir tuhaf. Hayal kurmaya yönelik bir tutum var havada. Kaçmaya müsait bir bulutluluk. Seni huzurlu gülümsemelere hazırlayan bir mutluluk...”

Yeni yılın ilk günlerinde beynimde dönüp dolaşan bu sözlerin sesi uyandırdı beni... Sana da olur mu bilmem... Birden bir aydınlanma yaşarsın, kalbin yumuşar hani... Yakın zamana kadar çok kızdığın, taktığın herşeyi içinde yerli yerine oturtur ve konuyu kapatırsın ya... İşte öyle bir duygu bütünlüğü yaşadım ve 2018’i gülümsemeyle uğurlamamı sağlayan 2019’a teşekkür ettim.

Bazen içinde yaşadığın andan alman gereken dersi hayat hemen göstermez sana... Zaman kendi içinde yoğurur hazmetmen gereken şeyleri ve uygun anda anlatır anlaman gerekeni... “Doğru zaman buymuş” dersin...

İşte benim için de doğru zaman 2019’muş ve fark etmem gereken sihirli sözcük, “gerçek”miş...

Yaşanan, yaşadığım herşeye saygım var ama artık yüzümü sadece “gerçeğe” dönüyorum... Ne yaparsan yap gerçek ol; aşkın da, sevgin de, dostluğun da, samimiyetin de gerçek olsun diyorum ve bu mottoyu herkese haykırıyorum. Bu yıl hikayeniz gerçek olsun! Masal tadında aşklar yaşayın... Arada da mekan önerilerime göz atmayı unutmayın elbette ;) Ve işte 2018 en popüler mekanları...

En popüler balıkçı Azur Yeniköy
Eşsiz Boğaz manzarası, deniz mahsullerinde fark yaratan mutfağı, kaliteli sunumu ve şık dekorasyonuyla Yeniköy’e yeni bir soluk kazandıran Azur, deneyimli Şef Kahraman Altınkaya’nın önderliğinde müşterilerini ağırlıyor. Denizden çıkan hemen hemen herşeyi kendi yorumlarıyla sunan Azur Yeniköy, ekosistemi korumak için mevsiminde avlanılan ürünleri kullanıyor. “Denizden gelen mevsim” sloganıyla yola çıkan restoran, kullandığı ürünleri, sezonunda ve yerinden temin etmeyi önemsiyor. Azur, servisinden dekorasyonuna, özgün sunumlarından ürün portföyüne kadar “Fine Dining” kodlarını içinde barındıran bir balıkçı. Mezelerde de oldukça iddialı olan Azur Yeniköy’de, Kajunlu Lor Peynirli Biber, Levrek Ceviche ve Bademli Zaho en dikkat çekenler arasında.

azur yeniköy ile ilgili görsel sonucu

En popüler AVM mekanı Cantinery
Zorlu Center Bulvarı'ndaki Cantinery, Cem Mirap ve Lucca ekibinin 10 yıllık yemen ve içme tecrübesini yansıtıyor. Günlük ve taze yerel ürünleri, kahvaltısı, öğle ve akşam kaliteli yemekleri, seçkin şarap listesi, bira seçimi ve alternatifli kokteyllerleriyle her tabakta eşsiz bir lezzet keşfi sunan Cantinery, şehrin yüksek gastronomik sahnesine yepyeni bir soluk getirdi.

zorlu Cantinery ile ilgili görsel sonucu

En popüler canlı müzik mekanı People
İki sezon boyunca her akşam müthiş canlı performansları, lezzetli yemekleri ve etkileyici ambiyansıyla İstanbul’un en hit ve popüler canlı müzik mekanı olan Poeple, yıl boyu her gün İstanbullulara müzik ziyafeti verdi. Haftanın 6 günü birbirinden başarılı sanatçıların sahne aldığı mekanda tüm sanatçılar People’a özel repertuvarla İstanbulluları eğlendirmeye devam etti. People, menüsüyle de iddialıydı. Menüde özellikle Taze Enginarlı Kuşkonmaz Salata’dan  Karidesli Kabak Mücver’e, İtalyan Yabani Mantarlı Risotto’dan Gerdanlı Pide’ye, Dinlendirilmiş Antrikot’tan Fırında Dil Balığı’na, Cevizli Tel Kadayıf’tan Kestaneli Sufle’ye kadar uzanan farklı mutfaklardan lezzetler sunuyor.

people cenk eren ile ilgili görsel sonucu

En popüler çıkış yapan mekan Galvin
Nişantaşı’ndaki tarihi Maçka Palas içinde açılan Galvin Nişantaşı, şık bir İtalyan restoranı olarak eski Fransız restoranı La Petite Maison’un yerine açıldı. Klasik bir şehir kulübü havası olan mekan, içeriye adım atar atmaz dekorasyonuyla vuruyor sizi. Mutfak şefliğini Asım Yıldız’ın yaptığı mekan, İtalyan mutfağının klasiklerini “Fine Dining” bir atmosferde sunuyor. Girişteki dikdörtgen barı, yer karoları, aplikleri, yüksek tavanlı yemek salonu, tabaklarI, gümüş çatallarI, açık mutfağı ve orijinal manav bölümüyle Galvin Nişantaşı, daha çok konuşulacağa benziyor.

nişantaşı Galvin ile ilgili görsel sonucu

En popüler kebapçı Fiko Ocakbaşı
Geçen yıl Yeniköy’de açılan Fiko Ocakbaşı’nda yıl boyu iğne atsanız yere düşmedi desek yeridir. Kimi ararsanız oradaydı yıl boyu, hatta mekan yeni olmasına rağmen operasyonu rahatlatmak adına ufak çaplı tadilatlar da yapıldı. Ocakbaşı ve kebap konusunda deneyimli olan iki kardeşten Uğur Aydoğdu, salon kısmında misafirleri ağırlarken Fikret Aydoğdu, ocak başında etlerle ilgileniyor. Menünün en gözdesi yine Fiko Kanat ve Fiko Kebap. Bu yıl, gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanızı öneririm.

yeniköy fiko ocakbaşı ile ilgili görsel sonucu

Gülşah Çınar
twitter        : @gulsahkav
Instagram : @gulsahcinarrrr