"Ben Yoruldum Hayat" Şarkısıyla ilgili devam eden dava sonuçlandı

Bestekâr ve söz yazarı Tunay Bozyiğit, “Ben Yoruldum Hayat” adlı şarkının bestesinin kendisine ait olduğunu iddia ederek şarkıyı seslendiren Mümin Sarıkaya ile birlikte müzik şirketinin de aralarında bulunduğu 6 kişi ve kuruma açtığı tazminat davasını kaybetti. Mahkeme iki yıldır süren davada Tunay Bozyiğit’i haksız bularak davanın reddine karar verdi.
 

31 BİN LİRALIK DAVA AÇTI
İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne açılan davanın dilekçesindeki iddialara göre Tunay Bozyiğit, “Türkülere Söyleyin Sılaya Dönsün” adlı şarkının bestecisi ve söz yazarıydı. MESAM’a kayıtlı bu şarkı, 2008 yılında “Seyduna Türküleri” isimli albümde Tunay Bozyiğit’in adıyla yayınlanmıştı. İddiaya göre davalı şarkıcı Mümin Sarıkaya, Tunay Bozyiğit’ten izin almadan “Hayat” adlı eserini meydana getirdi. Bu eser Dokuz Sekiz Müzik tarafından yayınlandı. Bir diğer davalı Murat Kurşun da izinsiz meydana getirilen “Hayat” adlı eseri seslendirdi. Murat Kurşun’un seslendirdiği şarkı, diğer davalı Kemal Aslan tarafından piyasa çıkarılan albümde yer aldı. Son olarak bu şarkı, Star TV’de yayınlanan diğer davalı Limon Film’in yaptığı “Göç Zamanı” adlı dizide tema müziği olarak kullanıldı. Tunay Bozyiğit’in avukatı dava dilekçesinde, “Hayat” adlı dava konusu eser, 2007’de MESAM’a kaydedilen ve 2008’de piyasaya çıkarılan “Türkülere Söyleyin Sılaya Dönsün” adlı müvekkilime ait şarkı bestesinin birebir aynıdır. 31 bin liranın davalılardan tahsilini isteriz” dedi.

ANONİMLEŞMİŞ EZGİ ÖZELLİĞİ TAŞIYOR
Davalılardan Mümin Sarıkaya cevap dilekçesinde, “Davacının anonimleşmiş ezgi kullanılarak meydana getirdiği eser de özgün değildir. MESAM’ın kayıtlarında da şarkının bir bölümündeki tınıların anonimleşmiş bir ezgi özelliği taşıdığı, benziyor görünen melodilerin diğer bölümlerinden türetilmediği, melodinin özgün karakterde olmadığı tespit edilmiştir” dedi. Mümin Sarıkaya ile Dokuz Sekiz Müzik’in avukatı, Tunay Bozyiğit’in ayrıca savcılığa şikayette bulunduğunu, ancak takipsizlik kararı verildiğini de belirtti. Davalılardan Limon Film ise, “Göç Zamanı adlı filmde kullanılan “Ben Yoruldum Hayat” adlı şarkı, davalılardan Mümin Sarıkaya’ya aittir. Bedeli ödenerek bu eser filmde kullanılmıştır” dedi. Bilirkişi raporunda ise Tunay Bozyiğit’e ait olduğu söylenen “Türkülere Söyleyin Sılaya Dönsün” adlı eserin orijinal olmadığı görüşü açıklandı. Mümin Sarıkaya ile Dokuz Sekiz Müzik’in avukatı mahkemede ise, “Ezgiler anonimdir. Anonim olan ezgiler üzerinde hak iddia edilmesi davanın haksızlığını ortaya koymuştur. Bilirkişi raporu da dikkate alınarak dava reddedilsin” dedi. Diğer davalılar da davanın reddini istedi. Kararını açıklayan mahkeme, Tunay Bozyiğit’in açtığı davanın reddine karar verdi. 
Mahkeme Mümin Sarıkaya’yı haklı buldu