Bu yıl mucizeni sen yarat... - BabaKuş - Magazin ve Haber

Bu yıl mucizeni sen yarat...

Yazar: Gülşah Çınar | Yazar'ın önceki yazıları

Her insan mucizesini kendi yaratır... Çok klasik olacak belki ama iyisiyle kötüsüyle bir yılı daha ardımızda bırakıyoruz... Teşekkürler, ahlar, üzüntüler, tebessümler, iz bırakanlar, etkisizler; saymakla bitmez kelimeler, yılın özetini yapmak istediğimizde... Ama benim kelimem mucize... Hani şarkıda diyor ya, "Hayat bazen vermek ister aldıklarını, mucizeler ansızın gelir" diye... İşte benim özetim...

Her şeyden bir mucize yarattım ben bu yıl... Küçüktü, belki büyüktü ama umurumda olmadı... Sonuçta benim mucizemdi, beni mutlu etmişti... Gerisinin ne önemi var ki... Ben bu yıl kendim için yaşamayı öğrendim. Kıyıma vuran beni ne çok ihmal ettiğimi fark ettim.

O yüzden 2018'de daha çok kendimi dinleyeceğim, kendimi şımartacağım bir yıl yaratacağım. Size de tavsiye ederim... Önce kendi kalbinizde, sonra başka kalplerde iz bırakacağınız bir yıl olsun... Ama iz bırakacağınızı düşünmediğiniz kalplere de çok fazla bulaşmayın olur mu?

Bu güzel temennilerden sonra yıla damga vuran mekanlara, anılarla hatıralarla dolu adreslere bir göz atalım hadi...

En iyi Balıkçı: Eftelya​
Rakı-meze-balık-sohbet dörtlemesinin en çok yakıştığı mekan bence Eftelya...  Ne zaman oraya gitsem aklıma İncir Reçeli 2'deki o sahne ve orada sarfedilen sözler gelir:

eftalya balık ile ilgili görsel sonucu
"Adabı vardır rakının.
Önce kiminle içtiğini bileceksin,
sonra kime içtigini.
Değecek mesela içtiğin meseleye.
Ya keyfe içeceksin, ya kedere...
Laf getirmeyeceksin kadehindekine.
Çünkü kolay kırılır rakı kadehi.
Bir de masada olmayana,
olsun istediğine içeceksin!"

Keyfin de, lezzetin de, huzurun da hiç bozulmasın Eftelya...

En iyi Canlı Müzik: Cahide

cahide ile ilgili görsel sonucu

Geride bıraktığımız yılın en güzel sürprizlerinden biriydi... Cahide efsanesi yeniden hayatımıza rengini, coşkusunu bulaştırıverdi. İyi de yaptı; çünkü onsuz geceler çok eksikti. İstanbul eğlence hayatının kraliçesi Cahide Müzikhol, uzun bir aradan sonra Harbiye’nin efsane mekanı Kervansaray’da kapılarını açtı. Cuma Cumartesi Cahide geceleriyle, hafta içi de canlı müzik konseptiyle, İstanbullular'ı özlediği eğlence anlayışına kavuşturdu. 2018'de daha bol sürprizli geceler sizi bekliyor. Benden söylemesi.

En iyi Şarap: Serafina

serafina restaurant ile ilgili görsel sonucu
 
Konforlu ortamı, şık dekarasyonu ve sıcak ambiyansı ile her zevke hitap eden mekan, İtalyan mutfağı ve Dünya mutfağından bol alternatifli lezzetler sunuyor. Zengin şarap kavıyla da bence şehrin en keyifli şarap peynir yapılacak mekanlarından biri. 
 
En iyi Kebap: Zerafet
zerafet kebap ile ilgili görsel sonucu
 
Yeni adresinde, göz alıcı dekorasyonuyla yine çok keyifliydi Zerafet bu yıl... Bazı mekanlar vardır; evinizi hiç aratmaz... İşte burası onlardan biri... Lezzetler mi? Say say bitmez! Gaziantep mutfağı başta olmak üzere Türk mutfağının en özel yemeklerini burada bulabilirsiniz.

En şık mekan: Fenix 
 
fenix mekan ile ilgili görsel sonucu
 
Şık dekorasyonu ve benzersiz lezzetleriyle Fenix, Güney Amerika mutfağını yorumladığı menüsü ve eşsiz ambiyansıyla romantik bir buluşmaya ev sahipliği yapıyor. Mekan sıcaklığı ve ihtişamı bir arada sunuyor. Kaliteli yemek ve iyi müzik ile 2017'nin en kaliteli en eğlenceli en şık mekanları arasında yerini aldı.

En vazgeçilmez: Level
 
istanbul level mekan ile ilgili görsel sonucu
 
Murat Pirpiri ve orkestrasının 10 yılı aşkın süredir canlı müzik yaptığı mekan, halen ilk günkü gibi dolu ve tabii ki hala çok eğlenceli. Yıllardır 80’lerden 90’lardan başlayarak günümüz şarkılarıyla müşterilerini coşturuyor. 2017’ de yine vazgeçilmezler arasındaydı.

Gülşah Çınar
twitter        : @gulsahkav
Instagram : @gulsahcinarrrr