Şehirde Fiko rüzgarı...

Canınız meze mi çekti?

Yazar: Gülşah Çınar | Yazar'ın önceki yazıları


"Şu anda İstanbul'un en popüler ocakbaşı hangisi?" diye sorsanız, hiç düşünmeden Fiko derim. Yeniköy’de daha önce La Vie En Rose ve ardından Avlu’nun bulunduğu yere açılan mekanda iğne atsanız yere düşmüyor. Kimi ararsanız orada.

Ocakbaşı ve kebap konusunda deneyimli olan iki kardeşten Uğur Aydoğdu salon kısmında misafirleri ağırlarken Fikret Aydoğdu ocak başında etlerle ilgileniyor. 
 
Mekanda daha önce bahçe olarak kullanılan bölümün üstü kapatılarak içeriye aynı zamanda uzun bir ocakbaşı kurulmuş. Özellikle ocakbaşı kısmı şu sıralar en popüler olan çünkü Fiko Usta, elleriyle sizlere etleri servis ediyor. 
fiko restaurant ile ilgili görsel sonucu
Menünün en gözdesi Fiko kanat ve Fiko kebap. Özellikle kanat konusunda iddialılar. Fiko kebap ise özel ekşili bir sosla servis ediliyor ki, mutlaka denenmeli. Başlangıçlarda fındık pide, fındık lahmacun ve ardından geniş meze tepsisiyle devam ediyor. Ardından sırasıyla etler gelmeye başlıyor; ciğer şiş, et sarma, kaburga kokoreç alternatiflerden bir kaçı.. 
 
Fiko Ocakbaşı bu aralar çok gözde haftaiçi hafta sonu nerdeyse yer bulmak imkansız. Benden söylemesi günler öncesinden rezervasyon yaptırın ki bu eşsiz lezzetleri tatmayı geciktirmeyin.
 
Canınız meze mi çekti?
Meze ağırlıklı bir mekan tercih etmek isterseniz hiç şüphesizki akla gelen ilk mekan Tebebaşında Palazzo Donizetti Hotel'in en üst katında yer alan Duble Meze Bar. 
 
Mekanın ilk başta göze çarpan kısmı tabii ki manzarası... Çok huzurlu ve keyifli olan bir ambiansa sahip. 
 
Lezzetlerinden bahsedecek olursam soğuk mezelerde başlangıç hardallı levrek, mantarlı humus, mercimek köftesi, ahtapot salata, isli biber borani, babaganuş, ızgara enginar. 
 
Sıcaklarda ise karides, ızgara yaprak ciğer, ızgara ahtapot ve sokak lezzetlerinin olmazsa olmazı kokoreç bruschetta. 
duble meze ile ilgili görsel sonucu
Bu kadar bol çeşitli meze menüsünde diyebilirim ki mezeye doyuyosunuz. Tabii gecenin ilerleyen saatlerinde lezzet senfonisine keyifli müzikler de eşlik ediyor. 
 
Unutmadan ayrıca Duble Meze Bar’ı ve ekibini kutlamak isterim. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde hesabı isteyen bayan müşterilerinin  adisyonuna “Kadın özgür ve mutluysa, dünya dört mevsim bahardır” yazarak tüm kadın misafirlerinden ücret almamış. Bu davranışın tüm işletmelere örnek olmasını temenni ederim.
 
Gülşah Çınar
twitter        : @gulsahkav
Instagram : @gulsahcinarrrr