Selçuk İnan'ın Samsung'a Açtığı Dava Sonuçlandı - BabaKuş - Magazin ve Haber

Selçuk İnan'ın Samsung'a Açtığı Dava Sonuçlandı

Selçuk İnan'ın S8 davasına ret

Galatasaraylı futbolcu Selçuk İnan'ın 'Samsung S8 telefonlar imha edilsin, bana da tazminat ödensin' talebiyle açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme, İnan'a ret yanıtı verdi. Selçuk İnan ise reddedilen tedbir kararını İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'ne taşıdı.

 


Galatasaraylı Selçuk İnan, Ronaldo’nun ‘CR7’si gibi kendisinin de ‘S8’ markasıyla tanındığını ve adına tescilli olduğunu söyleyerek S8’i kullanan Samsung’a dava açtı. ‘S8’ marka telefonların imhasının yanı sıra 110 bin TL tazminat isteyen İnan’ın talebini mahkeme reddetti: Sayılar ve kelimeler kimsenin tekelinde değildir.

Habertürk Gazetesi’nden Hayati Arıgan’ın haberine göre, Samsung’un çıkardığı “S8” modelinin Türkiye’deki isim hakkının kendisine ait olduğu iddiasıyla Galatasaraylı futbolcu Selçuk İnan, sosyal medyada kullandığı ismini de kanıt göstererek şirkete dava açtı.

Samsung’un “S8” ibaresiyle haksız rekabet teşkil eden eylemlerinin men edilmesini isteyen İnan, ticari ürünlerde, evraklarda, kataloglarda, internet sitesinde, sosyal medya kanallarında ve her türlü tanıtım ile ticari faaliyetlerde “S8” şeklindeki markasal kullanımların durdurulmasını talep etti. Dava sonuçlanıncaya kadar ürünlerin üzerindeki markaların silinmesini ya da ürünlerin imhasına karar verilmesini de isteyen Selçuk İnan, 10 bin TL maddi, 100 bin TL manevi toplam 110 bin TL tazminatı, Samsung’un 8 Haziran 2017’den itibaren faiziyle ödemesini istedi.

İNAN’DAN ÖNCE TESCİL ETTİRENLER OLDU
İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi, Selçuk İnan’ın “S8” markasının kullanımı konusundaki ihtiyati tedbir talebini reddetti. Selçuk inan’ın Türk Patent Enstitüsü’nden `S8′ markasını 2013’te kendi adına tescil ettirdiğini belirten mahkeme, İnan’dan önce `S8′ markasını Audi ve Altın marka AŞ şirketlerinin de aldığını, Samsung’un ise Galaxy ve Samsung ibareli birçok seri markasını 2010’da tescil ettirdiğini kaydetti.