Ufuk Şenel: "Nazan Öncel'den beste alabilmek için evinin kapısında günlerce gitar çaldım"

UFUK  ŞENEL

Kapısında serenat yaptım
hem bestelerini aldım
hem de klibimdeoynattım

Genç sanatçı Ufuk Şenel geçtiğimiz günlerde ilk albümünü çıkarttı. Şenel’in‘Ufuk’un çizgisi’ adını verdiği ilk albümünün prodüktörlüğünü Nazan Öncel yaptı. Ufuk’un albümünün çıkış aşamaları hayli ilginç.  Genç yetenek,beste alabilmek için Nazan Öncel’den evinin kapısında günlerce gitar çalmış, bestelerini aldıktan sonra da Öncel’i klibinde beraberce kamera karşısına geçirmeye zor ikna etmiş ama başarmış.

Ufuk Şenel 24 yaşında. İzmir doğumlu.  Ses ve fizik olarak,Megastar Tarkan’a benzetiliyor. 18 yaşından beri sahnelerde. Hem şarkı söylüyor, hem de basgitar ve piyano çalıyor. Müziğe ilk başladığında tarzı rock müzikken,birkaç yıl önce pop müziğe dönmüş.

Pop müziği biraz daha soundlusöylemeyi sevdiğini bu nedenle de albümünü hazırlarken soundları da daha güçlü şarkıları seçtiğini söylüyor. Albümünün adı ‘Ufuk’un çizgisi’. DMC’den çıkan albümdeki şarkıların 4’ü kendi bestesi, 3 beste Nazan Öncel’e ait. 1’si de Adnan Fırat’tan alınmış. Toplamda 8 şarkılık albümün müzik direktörü ise Nazan Öncel gibi değerli bir isim.

Albümde Nazan Öncel markasının olmasının kendisine güç kattığı görüşünde Ufuk Şenel. Ama bu durumun hem kolay hemde başlangıçta çok zor olduğunu şöyle anlatıyor;  “Albüm hazırlıkları yaptığım dönemde Nazan Öncel’in de eserlerini seslendirmeyi arzu ettim.  Ama herkes ‘Nazan Hanım çok zor şarkı verir kişiye bakar, söyleyişine bakar. İnce eler sık dokur. Şarkılarını ziyan etmez‘ dediler. Ama ben yılmadım. Rahmetli değerli eşi Akşit Beyle (Togay) tanıştım. Akşit Bey’de tamam bir bakalım, tanıştırayım sizi Nazan Hanım’la dedi. Bana şarkı verecekler mi? vermeyecekler mi? bilmiyordum. Ama karar verdim. Nazan Hanım’ın evinin önüne gittim. Şarkı söyledim gitarla. 3 gün sürdü bu serenatlar. Sonra beni içeriye aldılar. Oturduk konuştuk.  Bir şarkı verdiler. Ben şarkıyı okudum, onlar dinledi. Bir hafta sonra Akşit Bey toplantıya çağırdı beni. ‘Ufuk, Nazan Hanım düşündü bu şarkıyı sana hediye ediyor. Hatta ayrıca bu albümün prodüktörü olacak’ dedi.  Havalara uçtum. Rüyam gerçek olmuştu. Gece uyumadım. Ertesi gün beni çağırdılar. Korkarak gittim. Acaba şarkıyı geri mi alacaklar diye endişe duydum. Ama konuşurken 3 şarkı daha verdiler. Artık bana cesaret geldi. ‘Albümün prodüktörü olur musunuz? diye sordum. Kabul etti. Adım, adım isteklerde bulunurken düet bile teklif ettim. Sağ olsun kırmadı beni. Beni çok onurlandırdı. Çıkış şarkımız olan Arazi’de benimle düet yaptı. Ben Nazan Hanım’ı hep benim şansım diye nitelendiriyorum. Albümün adını da Ufuk Çizgisi koyduk. İsim annesi de Nazan Hanımdır. Ufuk’un izlediği yol diye düşündük. Bir de aslında algı yaratmak için böyle bir kelime oyunu oldu. Sanatçı Ufuk Şenel, albümün ismi Ufuk Çizgisi. Ufuk Çizgisi Ufuk Şenel’i yansıtır düşüncesiyle hareket ettik. Klasik olarak albümün içinden bir şarkı seçip albümün ismi bu olsun demedik”

TEK STAR VAR O DA TARKAN
Dış görünüş ve ses olarak Mega star Tarkan’a benzemesi konusunda da açıklık getiren Ufuk Şener bu konuda “Belki fizik olarak biraz benzerlik olabilir ama ses ve sahnedeki duruş olarak kesinlikle hayır. Benzemiyoruz. Tarkan, çok farklı ve çok özel bir ses. Zaten bir tane star var ülkede. O da Tarkan. Ben de severek dinliyorum. En büyük benzerlik ise bu ay ikimizin de albümünün aynı zamanda çıkması” diyor.